top of page

Poznajmy "Wigencję"

Pamięć stanowi podstawę w kształtowaniu się naszej tożsamości. Gromadzimy wspomnienia, wyrażamy je, nazywamy. Niezwykle ważne jest dbanie o to, by pamięć pielęgnować. Zarówno na poziomie jednostki, jak i wielości.

 

Łódź, w zaznaczonym kontekście, jest miastem, które (dzięki programom rewitalizacyjnym oraz  działaniom oddolnym) coraz częściej przywraca świadomość o miejscach dawno zrzuconych w otchłań niepamięci.

 

Jedna z takich lokalizacji znajduje się przy             ul. Sienkiewicza 75/77. Kompleks pofabryczny usytuowany     w Śródmieściu pozostaje anonimowy dla mieszkańców miasta. Zamknięta brama, zakaz wstępu; za koronami drzew widoczne fragmenty popadającego w ruinę budynku.

 

Ten nienazwany obiekt w przyszłości miał stanowić siedzibę Teatru Pinokio w Łodzi, niestety... plany nie zostaną zrealizowane, a budynek nadal pozostaje nieużytkiem. W 2015 roku, kiedy wizja "przeprowadzki" niemal się zmaterializowała, postanowiłam wskazać Zespołowi Teatru Pinokio, iż poznanie historii prawie-naszego miejsca i przybliżenie jej łodzianom jest istotnym przedsięwzięciem. Efekt działań, w założeniu, można było obserwować w trzech następujących po sobie etapach

 

PRACA DLA MIEJSCA (zrealizowana)

PAMIĘĆ MIEJSCA (zrealizowana połowicznie)

BAŚŃ O MIEJSCU (jeszcze niezrealizowana)

 

które finalnie miały złożyć się na obszerną publikację artystyczną.

 

 

Zapraszam do śledzenia strony poświęconej dokumentowaniu poszczególnych etapów wspólnego poznawania pamięci byłej fabryki przędzy.

 

- Patrycja Terciak

 

 

***

 

Kompleks fabryczny "Wigencja" powstał w 1922 r. Jest wpisany do ewidencji zabytków. Prace remontowe mają rozpocząć się w 2017 roku. Koszt rewitalizacji szacowany jest na 20 mln zł. W "Wigencji" Teatr Pinokio chce stworzyć Centrum Sztuki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży.

 

Obecnie siedziba teatru znajduje się w budynku przy ul. Kopernika. Placówka będzie musiała się jednak wyprowadzić, bo spadkobierca nieruchomości wystąpił o jej zwrot.

 

Teatr "Pinokio" w Łodzi działalność artystyczną rozpoczął w maju 1945 roku. 1 stycznia 1950 roku otrzymał status Teatru Państwowego. W repertuarze ma przedstawienia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Posiada dwie sceny - dużą na 155 miejsc i małą na 60 miejsc. W Teatrze realizowane są projekty - Scena Wyobraźni im. Brunona Schulza, Scena Muzyczna Drewniane Ucho, Scena Ruchu. "Pinokio" jest organizatorem ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali takich jak ogólnopolska akcja "Dotknij Teatru" czy festiwal sztuki dla dzieci i młodzieży "Teatralna Karuzela".

 

Od 2009 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Pinokio jest Konrad Dworakowski.

bottom of page